Stemmer kuas avlsverdi med det vi ser i fjøset?
Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.
Appetitt på alle nyvinninger, programrådgiveren Astrid Hegge fra Tine kan ha en krevende oppgave i så oppmuntre studenten til å undersøke litt nærmere.
Jørgen Andrisson Kvam sparker utålmodig i grusen, håret står rett til værs i motvinden. Han er klar til å dele tanker, erfaringer og ideer med kollegaer. Hans motivasjon for å stille opp i Buskap er at han syns han lærer mye av å lese hvordan andre bønder løser ulike problemstillinger. Jørgen er 25 år og har lagt bak seg tre år på Blæstad, der han studerte agronomi. Bacheloroppgava handlet om høstetidspunkt på gras. På Blæstad møtte han flere likesinnede som med stor entusiasme engasjerte seg i faget. Jørgen skulle bli bonde, og da faren heldigvis fikk jobb som tanksjåfør for Tine så ble overdragelsen fremskyndet, noe som Jørgen opplever som svært positivt. Gården ligger langs Vangsmjøsa på vei til Tyinkrysset. En kan vel si det på den måten at et treslåttsystem og frøblandinger fra Barensburg ikke er det mest vanlige i området.
Les hele reportasjen fra Buskap 5/2023 HER
Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.
Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.
Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.